Απονομή βραβείων για τον διαγωνισμό «Σχεδιασμός νηπιαγωγείου σύμφωνα με το πρότυπο του Παθητικού Κτιρίου»

Το Ελληνικό Ινστιτούτο Παθητικού Κτιρίου και ο Δήμος Μοσχάτου – Ταύρου σας προσκαλούν στην εκδήλωση απονομής των πρώτων βραβείων του φοιτητικού Διαγωνισμού για τον αρχιτεκτονικό/ενεργειακό σχεδιασμό του πρώτου στην Ελλάδα νηπιαγωγείου σύμφωνα με το πρότυπο του Παθητικού Κτιρίου στο Δήμο Μοσχάτου – Ταύρου.

Στόχος του διαγωνισμού, που ξεκίνησε τον περασμένο Νοέμβριο, αποτέλεσε η εξοικείωση των φοιτητών – νέων μηχανικών με τον βέλτιστο τρόπο δόμησης και ριζικής αναβάθμισης κτιρίων μέσω της μη τυπικής μάθησης, που προσέφερε ο διαγωνισμός.

Στο κάλεσμα ανταποκρίθηκαν 32 ομάδες φοιτητών και 210 συνολικά φοιτητές από όλα τα πανεπιστήμια και πολυτεχνεία της Ελλάδας. Οι ομάδες αποτελούνταν υποχρεωτικά από όλες τις ειδικότητες μηχανικών. Στους φοιτητές προσφέρθηκαν πάνω από 200 ώρες εκπαίδευσης από 40 στελέχη και συνεργάτες του Ε.Ι.ΠΑ.Κ με τη μορφή του mentoring, καθώς και δωρεάν λογισμικό ενεργειακού ισοζυγίου κτιρίων και δωρεάν πρόσβαση σε πλούσια βιβλιογραφία.

Το έργο «Σχεδιασμός νηπιαγωγείου σύμφωνα με το πρότυπο του Παθητικού Κτιρίου», ήταν μια πρωτοπόρος ιδέα για τα ελληνικά δεδομένα, καθώς ομάδες φοιτητών κλήθηκαν μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα να σχεδιάσουν το κτίριο του μέλλοντος για παιδιά. Το κτίριο θα κατασκευαστεί σε ένα Δήμο με συνείδηση, όραμα και γνώση των προβλημάτων της σημερινής κοινωνίας.

Κατά τη διαδικασία του Διαγωνισμού, η κριτική επιτροπή , αποτελούμενη από επιφανείς καθηγητές πανεπιστημίων στην Ελλάδα και το Εξωτερικό και  μηχανικούς με γνώση στον ενεργειακό σχεδιασμό κτιρίων, επέλεξε τρεις (3) μελέτες προς βράβευση, τηρουμένων των προϋποθέσεων της αρχικής προκήρυξης. Από τις τρεις βραβευμένες μελέτες ο Δήμος Μοσχάτου – Ταύρου και εξειδικευμένοι σχεδιαστές Παθητικών Κτιρίων, στελέχη του Ε.Ι.ΠΑ.Κ., θα επιλέξουν αυτή που θα υλοποιηθεί στο συγκεκριμένο οικόπεδο.

Η εκδήλωση απονομής των βραβείων θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 31 Ιουλίου 2020 στις 8.00μμ στον θερινό κινηματογράφο Μοσχάτου-Ταύρου στην πλατεία Μεταμορφώσεως- Ταξιάρχη Παπαντώνη, πλησίον Ηλεκτρικού Σταθμού Μοσχάτου.

Με εκτίμηση,
Ο Πρόεδρος του ΔΣ του Ε.Ι.ΠΑ.Κ                               Ο Δήμαρχος Μοσχάτου -Ταύρου
Στέφανος Παλλαντζάς                                                  Ανδρέας Ευθυμίου