Μεταφράζοντας τα κτήρια μεγάλων αρχιτεκτόνων

benaki_mouseio45 νέοι Έλληνες αρχιτέκτονες ‘συνομιλούν’ με διεθνή αρχιτεκτονικά έργα, τη Δευτέρα 16 Ιουνίου 2014 στο Μουσείο Μπενάκη.

Κάθε φορα μια διαφορετική αφετηρία γίνεται αφορμή για μια πολυ ενδιαφέρουσα συζήτηση. ώς ‘μεταφράζονται’ τα κτήρια μεγάλων αρχιτεκτόνων, όπως του Frank Gehry, του Mies van der Rohe, του Tadao Ando, των Diller Scofidio, ή του Rem Koolhass, από τη σύγχρονη εγχώρια αρχιτεκτονική δυναμική;

Γύρω από την έννοια της Αφετηρίας, 45 Έλληνες αρχιτέκτονες κάτω των 45 χρονών, θα παρουσιάσουν έργα-ορόσημα στη διεθνή αρχιτεκτονική σκηνή, τα οποία αποτέλεσαν πηγή έμπνευσης και αφετηρία δικών τους project.

Τα κτήρια που θα παρουσιαστούν εκτείνονται από την Ευρώπη, την Αμερική, την Ασία και την Αφρική έως το ουτοπικό. Χωρίς κανέναν περιορισμό καλύπτουν ένα τεράστιο αρχιτεκτονικό φάσμα: ιδιωτικές κατοικίες, συγκροτήματα διαμερισμάτων, εμπορικά καταστήματα, δημόσια κτήρια, μουσεία και πανεπιστήμια.

Η ημερίδα είναι ανοιχτή στο κοινό.

Δευτέρα 16 Ιουνίου 2014, 10.30-20.00, Μουσείο Μπενάκη, κτήριο Πειραιώς. Είσοδος ελεύθερη.

Πηγή: clickatlife.gr