ΑρχικήΑρχιτεκτονικήΈνα μεγάλο έργο δημοπρατείται στη Ζαχάρω

Ένα μεγάλο έργο δημοπρατείται στη Ζαχάρω

Στις 21 Ιανουαρίου 2019, δημοπρατείται το μεγάλο έργο «ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΚΤΙΡΙΟΥ ΑΠΟΘΗΚΩΝ ΕΝΑΝΤΙ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΧΩΡΟΥ», το γνωστό Πολύκεντρο του Δήμου Ζαχάρως. Το έργο εντάχθηκε στο ΕΣΠΑ και αποτελεί ένα έργο πνοής για την πόλη της Ζαχάρως. Το Πολύκεντρο θα περιέχει:

• Σύγχρονη Βιβλιοθήκη και αναγνωστήριο
  • Αίθουσα Νέων Τεχνολογιών
  • Αίθουσα Κινηματογράφου, μουσικής και νέας οπτικοακουστικής τεχνολογίας
  • Αίθουσα Χορού και Γυμναστικής
  • Αίθουσα Ψυχαγωγίας
  • Γραφείο Διασύνδεσης και ενημέρωσης
  • Βοηθητικοί Χώροι
  • Σύγχρονη κατασκευή εξωτερικών όψεων, φιλική προς το περιβάλλον
  • Περιβάλλον χώρος περιπάτου, πρασίνου και ψυχαγωγίας

Ο Δήμαρχος Ζαχάρως Νικόλαος Χαραλαμπόπουλος, δήλωσε: «Το Πολύκεντρο, είναι ένα όνειρο που γίνεται πραγματικότητα. Αποτελεί ένα έργο που θα δώσει μια διαφορετική όψη στην πόλη και γενικότερα στο Δήμο, σε συνδυασμό με τις υπόλοιπες παρεμβάσεις, όπως την ανάπλαση της Ζαχάρως. Επίσης θα αναβαθμίσει τις υπηρεσίες προς τους πολίτες, τους μαθητές και τους συλλόγους. Επίσης θα αλλάξει ο Περιβάλλον χώρος του σημείου των αποθηκών και θα αξιοποιηθεί και από τα γειτονικά σχολεία»

Ο εκλεγμένος Δήμαρχος Ζαχάρως Πανταζής Χρονόπουλος, δήλωσε: «Ήταν ένα όνειρο που θα οδηγήσει τη Ζαχάρω στη νέα εποχή. Αρχίσαμε από το 2013 την προσπάθεια ένταξης σε πρόγραμμα και το καταφέραμε. Κάποιοι μας έλεγαν ότι δεν θα τα καταφέρναμε και δεν μπορούμε να πάρουμε τέτοια έργα. Ξεχνάνε βέβαια όσα έχουν γίνει στο Δήμο, στη Ζαχάρω και τη Φιγαλεία, και θα είχαν γίνει ακόμα πιο πολλά εάν δεν είχαμε αυτούς που δεν θέλουν να γίνει τίποτα, επειδή τα κάνουμε εμείς. Ο λαός θυμάται και ξέρει».

ΗΛΕΙΑLIVE