ΑρχικήΝέαΙSRBT 2019, 4ο Διεθνές Σεμινάριο για την Κατασκευή Έργων Υποδομής από το...

ΙSRBT 2019, 4ο Διεθνές Σεμινάριο για την Κατασκευή Έργων Υποδομής από το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του ΑΠΘ.

Το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του ΑΠΘ και το Εργαστήριο Οδοποιίας του ΑΠΘ διοργανώνουν το 4ο Διεθνές Σεμινάριο εκπαιδευτικού χαρακτήρα με τίτλο «International Seminar on Roads, Bridges and Tunnels – ISRBT 2019» από την Τετάρτη 6 έως το Σάββατο 9 Νοεμβρίου 2019, στο ΚΕΔΕΑ του ΑΠΘ.

Τα συγκεκριμένα Σεμινάρια επικεντρώνoνται στην κατασκευή Έργων Υποδομής, συγκεντρώνουν κάθε χρόνο 100 επιστήμονες -μηχανικούς, γεωλόγους και περιβαλλοντολόγους-, από χώρες της Ευρώπης και της Μέσης Ανατολής και απευθύνονται επίσης σε μηχανικούς και μελετητές έργων υποδομής, διαχειριστές αυτοκινητοδρόμων, εργολήπτες δημοσίων έργων, γεωτεχνικούς, γεωλόγους και περιβαλλοντολόγους.

Το θέμα του 4ου ISRBT είναι οι «Νέες Τεχνολογίες Διαχείρισης Οδικών Έργων», οι οποίες εισάγουν τεχνολογικά εργαλεία αιχμής για την κατασκευή, την παρακολούθηση, τη συντήρηση και τη λειτουργία οδών και οδικών υποδομών. Οι προσκεκλημένοι ομιλητές θα αναλύσουν πρακτικές πτυχές του σχεδιασμού, της κατασκευής και της διαχείρισης των έργων υποδομής, στοχεύοντας κυρίως να αναπτύξουν το εφαρμοσμένο τμήμα της τεχνογνωσίας, που είναι χρήσιμο για επαγγελματίες με διεθνείς προοπτικές.

Το Σεμινάριο περιλαμβάνει τρεις Συνεδρίες (7 – 9 Νοεμβρίου), ενώ θα προηγηθεί στις 6 Νοεμβρίου 2019 ένα εισαγωγικό workshop χωρίς κόστος εγγραφής. Όλες οι διαλέξεις θα δοθούν στην αγγλική γλώσσα.

Ειδικότερα, θα πραγματοποιηθούν οι εξής Συνεδρίες:

7 Νοεμβρίου 2019 : Αυτοκινητόδρομοι-Οδικά Έργα
8 Νοεμβρίου 2019: Γέφυρες
9 Νοεμβρίου 2019: Γεωτεχνικά Θέματα και Σήραγγες

Για τη συμμετοχή στο Σεμινάριο απαιτείται εγγραφή και θα δοθούν βεβαιώσεις παρακολούθησης.

Για εγγραφές ως τις 30.9.2019:

Κόστος εγγραφής για φοιτητές: 100 ευρώ
Κόστος εγγραφής για μηχανικούς και άλλους επαγγελματίες: 150 ευρώ

Για εγγραφές μετά τις 30.9.2019 ή επί τόπου εγγραφές:

Κόστος εγγραφής για φοιτητές: 150 ευρώ
Κόστος εγγραφής για μηχανικούς και άλλους επαγγελματίες: 250 ευρώ
Πληροφορίες και εγγραφές στον σύνδεσμο: http://isrbt.civil.auth.gr/?page_id=29

Περισσότερες πληροφορίες καθώς και το πρόγραμμα του Σεμιναρίου στον σύνδεσμο: http://isrbt.civil.auth.gr