ΑρχικήΝέαΜικτή επιτροπή για τις εισφορές μηχανικών, γιατρών, δικηγόρων

Μικτή επιτροπή για τις εισφορές μηχανικών, γιατρών, δικηγόρων

eng6Στη σύσταση μικτής τεχνικής επιτροπής που θα διατυπώσει προτάσεις για τον εξορθολογισμό της εισφοροδοτικής ικανότητας των ανεξάρτητους απασχολουμένων στο πλαίσιο της ασφαλιστικής μεταρρύθμισης προχωρούν τα υπουργεία Εργασίας και Οικονομικών με τους αρμόδιους φορείς και το Οικονομικό Επιμελητήριο.

Ειδικότερα, σε σύσκεψη των υπουργών Εργασίας Γιώργου Κατρούγκαλου και του υπουργού Οικονομικών Τρύφωνα Αλεξιάδη αποφασίστηκε η σύσταση μικτής τεχνικής επιτροπής του υπουργείου Εργασίας, του υπουργείου Οικονομικών, εκπροσώπων φορέων των Ανεξάρτητων Απασχολουμένων (γιατρών, μηχανικών, δικηγόρων) και του Οικονομικού Επιμελητηρίου αποφασίστηκε η δημιουργία της επιτροπής προκειμένου να μελετήσει και να διατυπώσει προτάσεις για τον εξορθολογισμό της εισφοροδοτικής ικανότητας.

Πηγή: naftemporiki.gr