ΑρχικήΝέαΝέο πρόγραμμα πρακτικής άσκησης για μηχανικούς εγκαινιάζει η εταιρεία MYTILINEOS.

Πρακτική Άσκηση: Η διάρκεια της πρακτικής άσκησης -σύμφωνα με ανακοίνωση της εταιρείας- θα είναι 12μηνη. Η διαδικασία “Μηχανικοί στην πράξη” αφορά μηχανικούς διαφόρων ειδικεύσεων.

Οι αιτήσεις για συμμετοχή στο ετήσιο πρόγραμμα γίνονται μέχρι τις 12 Ιουλίου 2019.

Tο Πρόγραμμα

• Είσαι νέος/α μηχανικός και φιλοδοξείς να αποκτήσεις εργασιακή εμπειρία, να αναπτύξεις δεξιότητες και να εξελιχθείς στους τομείς δραστηριότητας της MYTILINEOS ή τις κεντρικές λειτουργίες και υπηρεσίες της;
  • Είσαι έτοιμος/η να κάνεις το πρώτο βήμα μιας καριέρας που θα σου δώσει μοναδικές επαγγελματικές εμπειρίες και συναρπαστικές δυνατότητες;
  • Κάνε αίτηση στο 12μηνο πρόγραμμα έμμισθης πρακτικής εργασίας Μηχανικοί στην Πράξη και μπες στην ομάδα της MYTILINEOS!

Το πρόγραμμα σου προσφέρει τη δυνατότητα να:

• εκπαιδευτείς σε πραγματικές εργασιακές συνθήκες σε μία από τις κορυφαίες εταιρείες στην Ελλάδα και να αποκτήσεις μοναδική εμπειρία και τεχνογνωσία,
  • συμμετάσχεις σε σύνθετα και απαιτητικά έργα και να εμπλακείς σε διαφορετικούς τομείς δραστηριότητας της εταιρείας,
  • να ακολουθήσεις ένα στοχευμένο πρόγραμμα ανάπτυξης προσωπικών δεξιοτήτων και ικανοτήτων,
  • να έχεις συστηματική καθοδήγηση (mentoring) και συνεχή ανατροφοδότηση (feedback) από στελέχη της MYTILINEOS,
  • να ενταχθείς, εφόσον υπάρχει ανάλογη θέση εργασίας, στην ομάδα της MYTILINEOS μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος.

Προϋποθέσεις & Διαδικασία Επιλογής

Είσαι…;

Απόφοιτος Πολυτεχνικών Σχολών της Ελλάδας ή του εξωτερικού όπως για παράδειγμα Μηχανολόγος, Ηλεκτρολόγος, Χημικός, Μεταλλειολόγος/Μεταλλουργός ή Πολιτικός Μηχανικός;

Διαθέτεις…;

Μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών / MBA (επιθυμητά)

Άριστη γνώση τόσο της Ελληνικής όσο και της Αγγλικής Γλώσσας

Άριστες δεξιότητες χρήσης ηλεκτρονικού υπολογιστή (Windows, MS Office)

Εργασιακή εμπειρία μικρότερη των 3 ετών

Δυνατότητα μετεγκατάστασης σε περιοχές της Ελλάδας, όπου δραστηριοποιείται η MYTILINEOS

Εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις, για τους άνδρες υποψήφιους

Τότε κάνε αίτηση, μέχρι τις 21 Ιουλίου, για να γίνεις Μηχανικός στην Πράξη.

Η Διαδικασία Επιλογής:

BHMA 1:  Βεβαιώσου ότι πληροίς όλα τα τυπικά κριτήρια που αναφέραμε.

ΒΗΜΑ 2:  Συμπλήρωσε τη φόρμα υποβολής βιογραφικού.

ΒΗΜΑ 3:  Όταν αξιολογήσουμε το βιογραφικό σου και εφόσον πληροίς τις προϋποθέσεις, θα λάβεις  τεστ ικανοτήτων σε ηλεκτρονική μορφή που πρέπει να συμπληρώσεις.

ΒΗΜΑ 4:  Ακολουθεί ο πρώτος κύκλος συνεντεύξεων με εκπροσώπους  της ομάδας Ανθρώπινου Δυναμικού.

ΒΗΜΑ 5:  Έπεται η συμμετοχή στο Κέντρο Αξιολόγησης που αποτελεί το τελικό στάδιο της διαδικασίας επιλογής. Σε ένα περιβάλλον που θα προσομοιώνει πραγματικές συνθήκες εργασίας, θα κληθείς να συνεργαστείς, να επιδείξεις τις δεξιότητες σου και την αξία σου, αλλά και να γνωρίσεις υψηλόβαθμα στελέχη της MYTILINEOS.

BHMA 6:  Συγχαρητήρια!  Έπειτα από μια απαιτητική και ανταγωνιστική διαδικασία αξιολόγησης, θα είσαι ένας από τους Μηχανικούς στην Πράξη και με μεγάλη μας χαρά θα σε καλωσορίσουμε στη MYTILINEOS τον Νοέμβριο του 2019.

Η ομάδα Ανθρώπινου Δυναμικού της MYTILINEOS θα είναι σε επικοινωνία μαζί σου σε κάθε στάδιο της διαδικασίας αξιολόγησης και θα σε κρατά ενήμερο για την εξέλιξη της αίτησης σου.

Υποβολή βιογραφικού και περισσότερες πληροφορίες εδώ.

Αν θέλεις να ενημερώνεσαι πρώτος για όλες τις ανοικτές Θέσεις Πρακτικής Άσκησης ΠΑΤΗΣΕ ΕΔΩ.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΘΕΣΕΩΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΓΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣΕταιρείες που προσφέρουν θέσεις πρακτικής άσκησης μπορούν να έρχονται σε Επικοινωνία με τα Φοιτητικά Νέα/Foititikanea.gr για να τις καλύψουν. Τα Φοιτητικά Νέα/Foititikanea.gr αποτελούν την νούμερο ένα επιλογή των ενδιαφερομένων ως προς αναζήτηση για θέσεις πρακτικής άσκησης.

foititikanea.gr