ΑρχικήΝέαΟι στόχοι και το πλαίσιο για την ηλεκτροκίνηση παρουσιάσθηκαν στην εκδήλωση EMOBICITY...

Οι στόχοι και το πλαίσιο για την ηλεκτροκίνηση παρουσιάσθηκαν στην εκδήλωση EMOBICITY του ΚΑΠΕ.

Την ανάγκη για περαιτέρω ενίσχυση της προώθησης της ηλεκτροκίνησης μέσω της θέσπισης κινήτρων, αξιοποίησης χρηματοδοτικών εργαλείων, καθώς και της ανάπτυξης των απαιτούμενων υποδομών φόρτισης, τόνισε μεταξύ άλλων η Γενική Γραμματέας του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας κα Α. Σδούκου στην εκδήλωση του έργου EMOBICITY που διοργάνωσε με επιτυχία την Τετάρτη 25 Σεπτεμβρίου το ΚΑΠΕ.

Το έργο EMOBICITY- Interreg Europe, σκοπός του οποίου είναι η προώθηση της ηλεκτροκίνησης σε 5 Ευρωπαϊκές Χώρες, μέσω της βελτίωσης Εθνικών και Περιφερειακών Πλαισίων Πολιτικής, χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση και Εθνικούς Πόρους και συντονίζεται από το ΚΑΠΕ. Κατά την υλοποίησή του θα μελετηθούν πολιτικές τιμολόγησης Ηλεκτρικής Ενέργειας για την φόρτιση ηλεκτρικών οχημάτων και η παροχή κινήτρων για την αγορά τους, η δημιουργία και επέκταση δικτύων φόρτισης, αλλά και η αξιοποίηση ΑΠΕ σε σταθμούς φόρτισης.

Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, ο Πρόεδρος του ΚΑΠΕ Δρ Σπύρος Οικονόμου αναφέρθηκε στις δυνατότητες της χώρας μας να αναδειχθεί σε προπομπό της ηλεκτροκίνησης στην Νότια Ευρώπη, επισημαίνοντας το ρόλο και τα έργα του ΚΑΠΕ στον τομέα των καθαρών μεταφορών και της ηλεκτροκίνησης. Στο Workshop, που συντόνισε η υπεύθυνη του έργου, προϊσταμένη του τμήματος Περιβάλλοντος και Μεταφορών του ΚΑΠΕ κα Μαρία Ζαρκαδούλα, εκπρόσωποι από το ΕΜΠ, το ΔΕΔΔΗΕ, το Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής και από τον Περιφερειακό Φορέα της North Hess GmpH της Γερμανίας, παρουσίασαν το πλαίσιο της αγοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας για την ηλεκτροκίνηση στην Ελλάδα, αναφέρθηκαν θέματα σε διαχείρισης, δικτύου διανομής, ευστάθειας δικτύου, τιμολόγησης της ενέργειας, στη δυνατότητα εγκατάστασης κοινόχρηστων σταθμών φόρτισης ηλεκτρικών αυτοκινήτων, κ.α.

Με το πέρας των εργασιών ακολούθησε επιδεικτική περιήγηση στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Αττικής και το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, όπου οι συμμετέχοντες ξεναγήθηκαν σε αυτόνομο σταθμό Φ/Β για την επαναφόρτιση ηλεκτρικών οχημάτων και περιηγηθήκαν με ηλεκτρικό λεωφορείο και ηλεκτρικά ποδήλατα στον χώρο του Γεωπονικού Πανεπιστημίου.