Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝέαΟ Γ. Γκόλιας νέος πρύτανης στο ΕΜΠ, ο Θ. Φορτσάκης στο ΕΚΠΑ

Ο Γ. Γκόλιας νέος πρύτανης στο ΕΜΠ, ο Θ. Φορτσάκης στο ΕΚΠΑ

EMP3Ο Γιάννης Γκόλιας εξελέγη νέος πρύτανης του ΕΜΠ.

Ειδικότερα, ο κ. Γκόλιας συγκέντρωσε 268 ψήφους έναντι του συνυποψήφιου του Δ. Τσαμάκη. Ο κ. Γκόλιας συγκοινωνιολόγος, έχει διατελέσει κοσμήτορας της σχολής Πολιτικών Μηχανικών, γενικός γραμματέας του υπουργείου Μεταφορών ενώ είχε θητεία στο δήμο της Αθήνας επί δημαρχίας Δημήτρη Αβραμόπουλου.

Στο Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο νέος πρύτανης εξελέγη ο Θ. Φορτσάκης ο οποίος γεννήθηκε στην Αθήνα το 1954. Είναι καθηγητής του Τμήματος Νομικής του Πανεπιστημίου Αθηνών (Διοικητικό Δίκαιο και Φορολογικό Δίκαιο). Πρόεδρος του Τμήματος Νομικής του Πανεπιστημίου Αθηνών (από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, Αναπληρωτής Πρόεδρος 2007-2009). Διευθυντής του Τομέα Δημοσίου Δικαίου της Νομικής Σχολής Αθηνών (2009-2010, 2010-20011).

Πηγή:imerisia.gr