Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝέαΠέντε σπουδαία έργα ενεργειακής αναβάθμισης κτιρίων στις Κυκλάδες – Δόθηκε η υπουργική...

Πέντε σπουδαία έργα ενεργειακής αναβάθμισης κτιρίων στις Κυκλάδες – Δόθηκε η υπουργική έγκριση.

Επισφραγίστηκε η χρηματοδότηση πέντε πολύ σημαντικών έργων ενεργειακής αναβάθμισης του νομού Κυκλάδων.

Με απόφαση που εξέδωσε, την Πέμπτη 12 Δεκεμβρίου, ο Υφυπουργός Ανάπτυξης, Ιωάννης Τσακίρης, εγκρίθηκε η ένταξη στο Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων – ΕΣΠΑ, των παρακάτω έργων συνολικού προϋπολογισμού 2.884.160 ευρώ:

*Ενεργειακή Αναβάθμιση Κτιριακού Συγκροτήματος Γυμνασίων Σύρου (1,134 εκ. ευρώ)

*Ενεργειακή Αναβάθμιση Γενικού Νοσοκομείου Σύρου (351.960 ευρώ)

*Ενεργειακή Αναβάθμιση Σχολικών Κτιρίων Δήμου Μήλου (880.000 ευρώ)

*Ενίσχυση της ενεργειακής απόδοσης του σχολικού κτιρίου ΕΠΑΛ Δήμου Μυκόνου (341.700)

*Ενίσχυσης της ενεργειακής απόδοσης του Δημοτικού Σχολείου και Νηπιαγωγείου Δήμου Ιητών (176.500 ευρώ)

Εξάλλου, την ένταξη των συγκεκριμένων έργων στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Νότιο Αιγαίο 2014-2020», είχε ανακοινώσει προ ημερών και ο περιφερειάρχης Νοτίου Αιγαίου, Γιώργος Χατζημάρκος.

cyclades24.gr