ΑρχικήΝέαΣε 5ετους φοίτησης μετατρέπεται το τμήμα Μηχανικών Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου

oilΑλλαγές έρχονται στο ΤΕΙ ΑΜΘ και κατά κύριο λόγο στο τμήμα Μηχανικών Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου το πρόγραμμα σπουδών του οποίου με απόφαση της γενικής συνέλευσης του τμήματος γίνεται 5ετούς φοίτησης.

Σύμφωνα με τον πρόεδρο του ιδρύματος Νάσο Μητρόπουλο η απόφαση αυτή είναι προς την σωστή κατεύθυνση καθώς η ενοποίηση των δύο γνωστικών πεδίων, πετρελαίου και φυσικού αερίου, θα δίνει στους απόφοιτους της σχολής ένα πιο δυνατό πτυχίο με αυξημένα επαγγελματικά δικαιώματα στην αγορά εργασίας.

Ερωτώμενος ο κ. Μητρόπουλος αν υπάρχει αύξηση ενδιαφέροντος για το τμήμα μετά την παγίωση της δραστηριότητας στην χώρα τόσο στην εξόρυξη πετρελαίου όσο και στην μεταφορά φυσικού αερίου τόνισε πως όντως το εν λόγω αντικείμενο σπουδών είναι πλέον αρκετά ελκυστικό για νέους φοιτητές.

kavalapress.gr