ΑρχικήΝέα1ος διήμερος μαραθώνιος καινοτομίας Go 4.0 Green Crowdhackathon.

1ος διήμερος μαραθώνιος καινοτομίας Go 4.0 Green Crowdhackathon.

Το Υπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας διοργανώνει στις 14 – 15 Δεκεμβρίου 2019 τον 1ο διήμερο μαραθώνιο καινοτομίας Go 4.0 Green Crowdhackathon, στο INNOVATHENS powered by Samsung (Πειραιώς 100, Γκάζι). Στόχος είναι η ανάδειξη εφαρμογών πράσινης καινοτομίας που συμβάλλουν στην αντιμετώπιση των μεγάλων περιβαλλοντικών προκλήσεων της εποχής μας και συνεισφέρουν στον ψηφιακό μετασχηματισμό και την αναβάθμιση των υπηρεσιών του Υπουργείου.
Στη δράση Go 4.0 Green Crowdhackathon του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας μπορούν να συμμετέχουν νέοι προγραμματιστές, αναλυτές, φοιτητές, startup εταιρείες και γενικότερα οποιοσδήποτε έχει μια ιδέα σε θέματα που σχετίζονται με τους τομείς του περιβάλλοντος και της ενέργειας και ενδιαφέρεται να την αναπτύξει και να την παρουσιάσει σε πιλοτική εφαρμογή στο διάστημα του διημέρου.
Για τις ομάδες που θα διακριθούν προβλέπονται χρηματικά βραβεία, συνολικής αξίας 11.000 ευρώ, ενώ για όλους τους συμμετέχοντες θα υπάρχουν δυνατότητες δικτύωσης και μετέπειτα συνεργασιών με το Υπουργείο και τους συνεργαζόμενους φορείς.
Η συμμετοχή έχει ξεπεράσει κάθε προσδοκία, καθώς μέχρι στιγμής έχουν δηλώσει συμμετοχή πάνω από 200 άτομα και πάνω από 20 ομάδες. Το Go 4.0 Green Crowdhackathon αποτελεί το πρώτο σημαντικό βήμα για τη δημιουργία ενός ελληνικού οικοσυστήματος καινοτομίας και επιχειρηματικότητας στους τομείς του περιβάλλοντος και της ενέργειας.
Προσκαλούμε νέους προγραμματιστές, αναλυτές, φοιτητές startup εταιρείες και γενικότερα οποιονδήποτε έχει μια ιδέα σε θέματα που σχετίζονται με τους τομείς του περιβάλλοντος και της ενέργειας, να δηλώσουν συμμετοχή στον 1ο μαραθώνιο καινοτομίας για την ενέργεια και το περιβάλλον, έτσι ώστε να συμβάλλουν και αυτοί με τη σειρά τους στον ψηφιακό μετασχηματισμό και την ψηφιακή αναβάθμιση του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας.
Μπορείτε να δηλώσετε συμμετοχή στον παρακάτω σύνδεσμο:
Περισσότερες πληροφορίες: https://www.crowdhackathon.com/go4green/