ΑρχικήΑρχιτεκτονική1ο Συνέδριο Ιστορίας της Αρχιτεκτονικής 22-24 Μαΐου 2014

1ο Συνέδριο Ιστορίας της Αρχιτεκτονικής 22-24 Μαΐου 2014

telikh_afisa_sunedriou5Το Τμήμα Θεωρίας και Ιστορίας της Τέχνης της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών, διοργανώνει στην Αθήνα από τις 22 έως τις 24 Μαΐου 2014, το 1ο Συνέδριο Ιστορίας της Αρχιτεκτονικής με τίτλο: «Η ιστοριογραφία της αρχιτεκτονικής στην Ελλάδα μεταξύ 20ου και 21ου αιώνα».

Θεματικές ενότητες:

• Αρχιτεκτονική και τέχνη από το τέλος του Νεοκλασικισμού ως τις αρχές του 21ου αιώνα
  • Ιστορία της αρχιτεκτονικής του μεσοπολέμου
  • «Θεωρία της αποκατάστασης» της αρχιτεκτονικής του μοντέρνου κινήματος
  • Ιστορία της μεταπολεμικής αρχιτεκτονικής
  • Η ερευνητική συμβολή των αρχιτεκτονικών αρχείων
  • Θεωρητικές υποθέσεις για την αρχιτεκτονική του 20ου αιώνα
  • Κριτική αποτίμηση της σύγχρονης συνθήκης.

Το συνέδριο επιδιώκει να αποτελέσει πεδίο ανάδειξης της έρευνας των Ελλήνων ιστορικών, θεωρητικών και κριτικών αρχιτεκτονικής, έτσι ώστε να μορφοποιηθεί, στην παρούσα συγκυρία, μια επίκαιρη και αντιπροσωπευτική εικόνα της εντόπιας επιστημονικής παραγωγής στο πεδίο της αρχιτεκτονικής ιστοριογραφίας, υπογραμμίζεται σε σχετική ανακοίνωση. Κύρια περίοδος μελέτης και χώρος αναφοράς είναι ο ελληνικός 20ος αιώνας και οι αρχές του 21ου.

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στην Αίθουσα Τζόρτζιο ντε Κίρικο, Ανωτάτη Σχολή Καλών Τεχνών, Πειραιώς 256.

Η συμμετοχή στο Συνέδριο και η παρακολούθηση των εργασιών του είναι δωρεάν.
Θα χορηγείται βεβαίωση συμμετοχής ή παρακολούθησης του Συνεδρίου.

-Το Συνέδριο πραγματοποιείται με τη συνεργασία του Ελληνικού Ινστιτούτου Αρχιτεκτονικής.
-Το Συνέδριο υλοποιείται με τη στήριξη του Οργανισμού ΝΕΟΝ.
Χορηγοί επικοινωνίας Greekarchitects.gr και Days of Art in Greece.

Για να δείτε το πρόγραμμα του συνεδρίου πατήστε εδώ.

Περισσότερες Πληροφορίες: aht.asfa.gr

Πηγή: aht.asfa.gr