50 Χρόνια Πανεπιστήμιο Πατρών – Πανηγυρικός εορτασμός

uopΤο Πανεπιστήμιο Πατρών γίνεται 50 χρόνων τις ημέρες που διανύουμε και ετοιμάζει την πανηγυρική του εκδήλωση και μια σειρά παράλληλων δράσεων, για να εορτάσει την ιστορική επέτειο μισού αιώνα ζωής, την προσφορά του στους τομείς της επιστήμης και του πολιτισμού, της έρευνας και της εκπαίδευσης, αλλά και τη συμβολή του στην ζωή και την εξέλιξη της πόλης των Πατρών.

Η κεντρική εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή, 30 Νοεμβρίου 2014, ημέρα γενέθλιου εορτασμού του Ιδρύματος αλλά και θρησκευτικού εορτασμού του πολιούχου των Πατρών Αγίου Ανδρέου.

Τον πανηγυρικό της ημέρας θα εκφωνήσει ο ακαδημαϊκός και συγγραφέας Θανάσης Βαλτινός, ενώ θα απονεμηθούν μια σειρά τιμητικών διπλωμάτων και διακρίσεων με χαρακτήρα τόσο ουσιαστικό όσο και συμβολικό.

Διαβάστε περισσότερα εδώ