Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024
ΑρχικήΕνέργειαΣτο 80% θα φτάσει το μερίδιο των ΑΠΕ στο ενεργειακό μείγμα το...

Στο 80% θα φτάσει το μερίδιο των ΑΠΕ στο ενεργειακό μείγμα το 2030

Σε εκδήλωση της ΕΛΕΤΑΕΝ υπογραμμίστηκε η ανάγκη να πραγματοποιηθούν νέες επενδύσεις σε μονάδες ΑΠΕ, δίκτυα, αποθήκευση και εξοικονόμηση ενέργειας. Σημαντική η ανάπτυξη περισσότερων από μια τεχνολογιών για την ενεργειακή μετάβαση.

Σημαντικές προοπτικές ανοίγονται για τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας στη χώρα με το μερίδιό τους στο ενεργειακό μείγμα να αυξάνεται σταθερά όπου και αναμένεται να φτάσει στο 80% καθιστώντας απαραίτητο να υπάρξουν νέες επενδύσεις .

Η ανάγκη για ισόρροπη ανάπτυξη των τεχνολογιών είναι το συμπέρασμα της Εσπερίδας που οργάνωσε η Ελληνική Επιστημονική Ένωση Αιολικής Ενέργειας ΕΛΕΤΑΕΝ, στο πλαίσιο της 5ους Διεθνούς Έκθεσης Verde.Tec την Κυριακή 19 Μαρτίου, με τίτλο: «Το μείγμα των τεχνολογιών Α.Π.Ε. στον ενεργειακό σχεδιασμό». Από τις μελέτες και αναλύσεις που παρουσιάσθηκαν στην Εσπερίδα προκύπτει ότι για μέγιστο όφελος, το μερίδιο της αιολικής ισχύος πρέπει να είναι τουλάχιστον 50%-60% το 2030.

Στην Εσπερίδα συμμετείχαν και συζήτησαν με τον Πρόεδρο της ΕΛΕΤΑΕΝ κ. Παναγιώτη Λαδακάκο, ο κ. Αλέξανδρος Φλάμος, Καθηγητής Πανεπιστημίου Πειραιά, Δ/ντης Εργαστηρίου Τεχνοοικονομικής Ενεργειακών Συστημάτων, ο κ. Γιώργος Κάραλης, Δρ. Μηχανολόγος Μηχ/κός ΕΜΠ, Ερευνητής στον Τομέα Ρευστών ΕΜΠ, και ο κ. Γιώργος Ψαρρός, Δρ. Ηλ/γος Μηχ/κός ΕΜΠ, Ερευνητής στον Τομέα Ηλεκτρικής Ισχύος ΕΜΠ. Συμμετείχε επίσης με ομιλία, σχόλια και χαιρετισμό ο κ. Γιώργος Μάρκου, Ειδικός Σύμβουλος του Υπ. Περιβάλλοντος και Ενέργειας.

Ο καθηγητής Αλέξανδρος Φλάμος παρουσίασε πρόσφατη μελέτη του Εργαστηρίου Τεχνικοοικονομικής Ενεργειακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Πειραιά για τη διερεύνηση του μείγματος ΑΠΕ και αποθήκευσης στην Ελλάδα. Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της μελέτης, ο συνδυασμός των δύο ωριμότερων τεχνολογιών ΑΠΕ με το μεγαλύτερο δυναμικό στην Ελλάδα (δηλαδή αιολικά και φωτοβολταϊκά) είναι απαραίτητος για την επίτευξη των ενεργειακών στόχων με αποδοτικό τρόπο.

Εάν θεωρηθεί ότι τα αιολικά είναι εγκατεστημένα μόνο στην στεριά, ο κατάλληλος αυτός συνδυασμός αντιστοιχεί σε περίπου 40% φωτοβολταϊκά και 60% αιολικά. Λαμβάνοντας υπόψη την πρόταση αναθεώρησης του ΕΣΕΚ, η οποία αυξάνει τους στόχους διείσδυσης των ΑΠΕ και περιλαμβάνει θαλάσσια αιολικά, το βέλτιστο σημείο βρίσκεται σε ισορροπημένα μείγματα με 50%-55% μερίδιο σε κάθε τεχνολογία. Σε όλα τα σενάρια που εξετάστηκαν βρέθηκε ότι η μεγάλη πλειοψηφία μιας μόνο τεχνολογίας στο μίγμα ΑΠΕ επιφέρει -μεταξύ άλλων- μεγάλες ανάγκες για αποθήκευση με συνέπεια μη βέλτιστο κόστος διείσδυσης των ΑΠΕ.

Ο κ. Γιώργος Κάραλης παρουσίασε τη σημασία της μεγαλύτερης χωρικής διασποράς και της καλύτερης χρονικής κατανομής στη διάρκεια ενός 24ώρου που εμφανίζει η αιολική παραγωγή σε σύγκριση με τις άλλες ΑΠΕ. Αναφέρθηκε σε στοχευμένες μελέτες που αναδεικνύουν τα πολλαπλά οφέλη της γεωγραφικής διασποράς των αιολικών στη μεγιστοποίηση της απορρόφησης ενέργειας με ελαχιστοποίηση των περικοπών, στην αξιοπιστία του ηλεκτρικού συστήματος, στην παροχή εγγυημένης ισχύος κλπ. Σε αυτό το πλαίσιο αναδεικνύεται η ανάγκη ανάπτυξης της αιολικής ενέργειας σε όλη την Ελληνική επικράτεια: στο ηπειρωτικό σύστημα, σε νησιά, σε βραχονησίδες, σε θαλάσσια αιολικά πάρκα κλπ. Επίσης, αναδεικνύεται η χρησιμότητα ανάπτυξης έργων ακόμα και σε περιοχές χαμηλότερου αιολικού δυναμικού, αλλά με ασυσχέτιστα χαρακτηριστικά σε σύγκριση με το βασικό τόξο του Αιγαίου – κεντρικής Ελλάδας.

Τέλος, ο κ. Κάραλης σημείωσε ότι η Ελλάδα διαθέτει πιο πλούσιο αιολικό δυναμικό σε σχέση με τις γειτονικές χώρες και την υπόλοιπη Μεσόγειο, καθώς και έντονο ανάγλυφο και υδροδυναμικό, κατάλληλα για την ανάπτυξη αναστρέψιμων υδροηλεκτρικών για αποθήκευση ενέργειας. Από την άποψη αυτή, η Ελλάδα διαθέτει συγκριτικά πλεονεκτήματα και επομένως ο ρόλος της ανάπτυξης και του κατάλληλου μείγματος των Α.Π.Ε. στη χώρα μας, θα πρέπει να εξεταστούν ως μέρος του ευρύτερου Ευρωπαϊκού σχεδιασμού.

Ο κ. Γιώργος Ψαρρός παρουσίασε σενάρια μείγματος ΑΠΕ τόσο με μονόπλευρη ανάπτυξη φωτοβολταϊκών (ΦΒ) σταθμών ή αιολικών πάρκων (Α/Π) όσο και με ισόρροπη ανάπτυξη της ισχύος των δύο αυτών τεχνολογιών. Η ανάλυση δείχνει ότι οι περικοπές των Α.Π.Ε. στο σύνολό τους, αλλά και ανά τεχνολογία, περιορίζονται σημαντικά με την αύξηση της εγκατεστημένης ισχύος των αιολικών και την ταυτόχρονη μείωση της ισχύος των φωτοβολταϊκών, χάρη στην αποσυμφόρηση που επιτυγχάνεται κατά τις μεσημβρινές ώρες έντονης ηλιοφάνειας. Μιας και με αποκλειστικό κριτήριο την ελαχιστοποίηση των απορρίψεων ΑΠΕ προκύπτει ότι η μονόπλευρη ανάπτυξη των αιολικών οδηγεί σε καλύτερα αποτελέσματα, διερευνήθηκε περαιτέρω το βέλτιστο μείγμα ΑΠΕ και αποθήκευσης για την ελαχιστοποίηση του συνολικού κόστους συστήματος. Τα αποτελέσματα της ανάλυσης δείχνουν ότι η συνολικά βέλτιστη ανάπτυξη συστήματος προκύπτει για ισόρροπη ανάπτυξη του μείγματος ΑΠΕ όταν αυτό συνδυαστεί με την κατάλληλη χωρητικότητα αποθηκευτικών σταθμών. Αντίθετα, η κυριαρχία της μιας μόνο τεχνολογίας ΑΠΕ (Α/Π ή ΦΒ) έναντι της άλλης, ακόμη κι αν συνδυαστεί με τη (για το σενάριο αυτό) βέλτιστη αποθήκευση, οδηγεί σε αύξηση του κόστους συστήματος.

Ο κ. Γιώργος Μάρκου αναφέρθηκε στη διαδικασία αναθεώρησης του ΕΣΕΚ που έχει βασικό στόχο την απεξάρτηση της χώρας από τις εισαγωγές ορυκτών καυσίμων και τη βελτίωση της ποιότητας ζωής των πολιτών. Επιδίωξη είναι το νέο ΕΣΕΚ να δίνει υπεραξία στην ελληνική οικονομία, να αυξάνει την εγχώρια προστιθέμενη αξία, να δημιουργεί νέες θέσεις απασχόλησης και να διασφαλίζει ανταγωνιστικές τιμές ενέργειας για όλους τους καταναλωτές. Έτσι, θα γίνει όχημα για το πράσινο μέλλον της χώρας μας. Στην επίτευξη αυτών των στόχων η αιολική ενέργεια, όπως και όλες οι ΑΠΕ, έχει βασικό ρόλο.

businessdaily.gr