Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024
ΑρχικήΝέαAσφαλιστικά χαράτσια 21 δισ. ευρώ το 2018

Aσφαλιστικά χαράτσια 21 δισ. ευρώ το 2018

Ασφαλιστικές εισφορές–μαμούθ θα καταβάλλουν το 2018 εργοδότες, αυτοαπασχολούμενοι, αγρότες αλλά και το Δημόσιο.

Σύμφωνα με όσα προβλέπει η εισηγητική έκθεση του κρατικού προϋπολογισμού για το επόμενο έτος, την οποία συνέταξε το Υπουργείο Οικονομικών, ο λογαριασμός των εισφορών όχι μόνο υπέρ των συνταξιοδοτικών ταμείων (ΕΦΚΑ,ΕΤΕΑΕΠ, κλπ.), αλλά και υπέρ της ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης και της καταπολέμησης της  ανεργίας θα ξεπεράσει τα 21,046 δισ. ευρώ έναντι 20,678 δισ. ευρώ το 2017.

Ο λογαριασμός αυτός χωρίζεται σε 14,2 δισ. ευρώ που καταβάλλουν εργοδότες, αυταπασχολούμενοι και αγρότες στο ιδιωτικό τομέα, ενώ τα υπόλοιπα 6,8 δισ. ευρώ καταβάλλονται από το Δημόσιο ως εισφορές των υπαλλήλων του, αλλά και από τους ίδιους τους συνταξιούχους  ως κρατήσεις υπέρ υγείας .

Επί συνόλου 21,041 δισ. ευρώ, τα οποία αναμένουν να εισπράξουν οι ασφαλιστικοί οργανισμοί από εισφορές, τα 1,466 δισ. ευρώ ή το 6,9% του συνόλου των ασφαλιστικών εισπράξεων θα προέλθουν από τις καταβολές δόσεων από ρυθμίσεις που αφορούν  ληξιπρόθεσμες οφειλές προς αυτούς.

Aσφαλιστικά χαράτσια 21 δισ. ευρώ το 2018 για εργοδότες, επαγγελματίες, αγρότες

Τα υπόλοιπα 19,580 δισ. ευρώ θα προέλθουν από καταβολές τρεχουσών εισφορών και κρατήσεων.

Πιο αναλυτικά:
· Το 67% των τρεχουσών ασφαλιστικών εισφορών αφορούν την κύρια και επικουρική ασφάλιση (13,143 δισ. ευρώ επί συνόλου 19,580 δισ. ευρώ), δηλαδή εισπράττονται από τον Ενιαίο Φορέα Κοινωνικής Ασφάλισης και το Ενιαίο Ταμείο Επικουρικής Ασφάλισης και Εφάπαξ Παροχών.

· Το 23% των εισφορών (ή 4,535 δισ. ευρώ) αφορούν την ιατρο-φαρμακευτική περίθαλψη (ΕΟΠΥΥ).

· Τέλος, το 9,6% των τρεχουσών εισφορών (ή 1,892 δισ. ευρώ) εισπράττονται από τον ΟΑΕΔ , τον τέως Οργανισμό Εργατικής Κατοικίας και τον τέως Οργανισμό Εργατικής Εστίας.

Αν στις παραπάνω ασφαλιστικές εισφορές αυτές στους μισθούς εργαζομένων, στα εισοδήματα των μη μισθωτών (επαγγελματιών και αγροτών) και τις συντάξεις υπέρ υγείας προστεθούν και κρατήσεις σε μερίδα των κύριων και επικουρικών συντάξεων υπέρ του ‘’κουμπαρά’’ του Ασφαλιστικού Κεφαλαίου Αλληλεγγύης Γενεών (ΑΚΑΓΕ), τότε ο λογαριασμός ανεβαίνει ακόμα περισσότερο.

Σύμφωνα με την εισηγητική έκθεση του προϋπολογισμού, οι κρατήσεις στις συντάξεις υπέρ ΑΚΑΓΕ αναμένεται να φτάσουν το 2018 τα 623 εκατ. ευρώ.

Έτσι το σύνολο των πάσης φύσεως ασφαλιστικών εισφορών και κρατήσεων φτάνει στα 21,664 δισ. ευρώ.

rtetrts

του Δημήτρη Κατσαγάνη