ΑρχικήΝέαΣυνέδριο Βιώσιμης Αστικής Κινητικότητας

Συνέδριο Βιώσιμης Αστικής Κινητικότητας

volos

Το Εργαστήριο Κυκλοφορίας, Μεταφορών και Διαχείρισης Εφοδιαστικής Αλυσίδας (TTLog), του Τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, με την υποστήριξη του World Academy of Science, Engineering and Technology – WASET, διοργανώνει στην πόλη του Βόλου το 3ο Συνέδριο Βιώσιμης Αστικής Κινητικότητας (3rd Conference on Sustainable Urban Mobility – 3rd CSUM).

Το συνέδριο θα διεξαχθεί στις εγκαταστάσεις του VALIS Resort Hotel & SPA στην Αγριά, στις 26 και 27 Μαΐου 2016. Κύριος θεματικός άξονας του συνεδρίου είναι η «Ανθρωποκεντρική προσέγγιση στο σχεδιασμό αστικής κινητικότητας» και βασικός σκοπός, η διάχυση της γνώσης και η ανταλλαγή καλών πρακτικών μεταξύ των μελών της ερευνητικής και επαγγελματικής κοινότητας στον τομέα των αστικών μεταφορών.

Στο πλαίσιο του συνεδρίου αναμένεται να φιλοξενηθούν πάνω από 200 σύνεδροι από το δημόσιο τομέα, φορείς τοπικής αυτοδιοίκησης και ιδιωτικές εταιρείες από τον οικονομικό, διοικητικό, επαγγελματικό, βιοτεχνικό, βιομηχανικό και ερευνητικό – πανεπιστημιακό χώρο, τόσο από την Ελλάδα όσο και από το εξωτερικό και οι οποίοι εμπλέκονται στη διαχείριση των μεταφορών και ιδιαίτερα στον τομέα που πραγματεύεται με θέματα Βιώσιμης Αστικής Κινητικότητας.

Μεταξύ άλλων πρόκειται να αναλυθούν θέματα και ζητήματα που αφορούν στη βιωσιμότητα των μεταφορών στην αστική και περιαστική ζώνη της πόλης του Βόλου.

Πληροφορίες: http://csum.civ.uth.gr/

tee.gr